Украинское законодательство о прививках

дата поста17.08.2011  

Очень часто возникают вопросы  о том, какими законами регламентируется вакцинопрофилактика в Украине. Имеют ли граждане Украины право на отказ от профилактических прививок своим детям? Возьмут ли ребенка в сад и школу? Попробуем разобраться:

Конституция (основной закон) Украины гарантирует, что:
повна загальна середня освіта є обов’язковою, держава забезпечує доступність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних закладах (ст. 53).

Однако этой конституционной норме прямо противоречит ст. 15 закона Украины "Про захист населення від інфекційних хвороб", который прямо запрещает посещение непривитыми детьми детских учреждений:
Прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.
Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.
У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Одновременно с этим 12 статья закона Украины "Про захист населення від інфекційних хвороб" разрешает официально отказываться от вакцинации:
Повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об'єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення. Особам, які не досягли п'ятнадцятирічного віку чи визнані у встановленому законом порядку недієздатними, профілактичні щеплення проводяться за згодою їх об'єктивно інформованих батьків або інших законних представників. Особам віком від п'ятнадцяти до вісімнадцяти років чи визнаним судом обмежено дієздатними профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об'єктивної інформації та за згодою об'єктивно інформованих батьків або інших законних представників цих осіб. Якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов'язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвердження - засвідчити це актом у присутності свідків.
Відомості про профілактичні щеплення, поствакцинальні ускладнення та про відмову від обов'язкових профілактичних щеплень підлягають статистичному обліку і вносяться до відповідних медичних документів. Медичні протипоказання, порядок проведення профілактичних щеплень та реєстрації поствакцинальних ускладнень встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Про добровольность и право на отказ говорится в законе Украины „Основи законодавства України про охорону здоров'я”:
статья 42
Ризиковані методи діагностики, профілактики або лікування визнаються допустимими, якщо вони відповідають сучасним науково обгрунтованим вимогам, спрямовані на відвернення реальної загрози життю та здоров'ю пацієнта, застосовуються за згодою інформованого про їх можливі шкідливі наслідки пацієнта, а лікар вживає всіх належних у таких випадках заходів для відвернення шкоди життю та здоров'ю пацієнта.

статья 43
Згода інформованого відповідно до статті 39 цих Основ пацієнта необхідна для застосування методів діагностики, профілактики та лікування. Щодо пацієнта віком до 14 років (малолітнього пацієнта), а також пацієнта, визнаного в установленому законом порядку недієздатним, медичне втручання здійснюється за згодою їх законних представників. { Частина перша статті 43 в редакції Закону N 1489-III (1489-14) від 22.02.2000, із змінами, внесеними згідно із Законом N 1033-V (1033-16) від 17.05.2007, N 997-V (997-16) від 27.04.2007 }
...
Якщо відсутність згоди може призвести до тяжких для пацієнта наслідків, лікар зобов'язаний йому це пояснити. Якщо і після цього пацієнт відмовляється від лікування, лікар має право взяти від нього письмове підтвердження, а при неможливості його одержання - засвідчити відмову відповідним актом у присутності свідків.
Пацієнт, який набув повної цивільної дієздатності і усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними, має право відмовитися від лікування. { Статтю 43 доповнено частиною згідно із Законом N 997-V (997-16) від 27.04.2007 }
Якщо відмову дає законний представник пацієнта і вона може мати для пацієнта тяжкі наслідки, лікар повинен повідомити про це органи опіки і піклування.

Очень часто медики отказ не принимают, ссылаясь на свои ведомственные инструкции и приказы. Давайте посмотрим, чем же регламентируется их деятельность:
Приказ №48 Министерства Охраны здоровья Украины от 03.02.2006 "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів" явно отказ не декларирует, однако 18 пункт раздела 1.2. "Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень." регламентирует порядок отказа:
18. Факт відмови від щеплень з позначкою про те, що медичним працівником надані роз'яснення про наслідки такої відмови, оформляється у формах медичної облікової документації, що затверджуються МОЗ України, і підписується як громадянином, так і медичним працівником, про що повідомляється до територіальної СЕС.

Изданный 19.05.2011 приказ МОЗ №296, вносит изменения в календарь профилактических прививок Украины, но "Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень." остаются в старой редакции.

Был еще приказ №765 МОЗ Украины, но он всего 2 недели с пометкой "действующий" провисел на официальном сайте МОЗ. Оказалось, что он даже не прошел регистрацию в МинЮсте, а значит не может быть действующим. Интересно то, что приложение к приказу №765, по недосмотру админов сайта, по прежнему можно скачать с официального сайта МОЗ Украины.

Рубрики: Календарь прививок, Против вакцинации, Формы отказов
Метки: вакцина, вакцинопрофилактика, отказ, прививка, украина 
комментарии5 комментариев

5 комментариев на «“Украинское законодательство о прививках”»

  1. ирина:

    мне в поликлинике тоже сказали что надо платить за прививки,но я узнала,что все прививки должны осуществляться бесплатно. прийдите к врачу и скажите,что мол «Извините.но я не в состоянии оплатить стоимость прививки»,они обязаны сделать ее бесплатно.

    [Ответить]

  2. Андрей:

    У ребенка слабый иммунитет,алергия.Нас заставляют на сильно делать прививки.Мед.отвод не дают.Что нам делать?

    [Ответить]

    antivakcina ответил(а):

    Как можно насильно заставить? Просто откажитесь и всё.

    [Ответить]

  3. Елена:

    Как быть с платными прививками. Подскажите на какие пункты законодательства можно опереться чтобы не платить за прививку,или заплатить,что делать

    [Ответить]

  4. Алла:

    почему все говорят только про отказы от прививок! Как быть с платными прививками. Подскажите на какие пункты законодательства можно опереться чтобы не платить за прививку

    [Ответить]

Добавить комментарий