Обязательны ли прививки и проба Манту для посещения детского сада и школы в Украине

дата поста19.09.2006  

Одразу зазначу, що у темі мова піде не стільки про те, потрібно чи ні робити щеплення та проби Манту дітям (це вирішувати вам, я і сам ще не прийняв кінцевого рішення), скільки про обов’язковість таких процедур та можливість від них відмовитись.

Коротка передісторія, що змусила мене більш щільніше вивчати дане питання:

Маю двох чад – старшому 5 років, меншій 2 з половиною. До цього часу ми з дружиною не заперечували проти регулярного проходження вищезазначених процедур нашими дітьми (усі необхідні за віком щеплення дітям зроблено, і пробу Манту робили регулярно раз в рік). Перші сумніви у потребі проводити пробу Манту з’явилися після відомих подій весни цього року.

Як раз у цей період потрібно було робити Манту дочці. Дружина вагалась робити чи ні, та питання відпало саме собою. Спочатку нам дали відстрочку у зв’язку з ГРЗ, потім — мораторій на Манту, який було знято 1.07.2006 р.

Черговий раз ми зіткнулися з проблемою Манту вже на початку вересня, коли оформляли документи дочки у садочок. Пройшли медогляд, ніяких протипоказань проти відвідування ДС не було, залишалась тільки Манту. Та якраз напередодні дитина щось з’їла, і у неї з’явилась алергічна висипка. Звернулись до лікарів (дільничій педіатр, дерматолог). Педіатр прописав протиаллергічні препарати (за 3 дні висипка щезла) та зазначив, що Манту у нашому випадку можливо проводити не раніше, як через місяць. На питання щодо можливості відвідувати ДС, відправила до завідуючої дитячої поліклініки. Та, в свою чергу, зазначила, що без Манту в садочок не пускають. І порадила, якщо вже так кортить, пропити 3-4 дні діазолін, зробити Манту і тільки після цього — в садочок, або звернутися до головного лікаря санепідемстанції: „Якщо дозволять, то довідку підпишу”. В санстанції відмовили, зіславшись на ЗУ „Про захист населення від інфекційних хвороб”. „І тут Остапа (мене) понесло” – вирішив все ж таки сам почитати ті закони, тим більше, що завідуюча ДС сказала, що їм байдуже щодо Манту, і декілька дітей без проходження цієї процедури спокійно відвідують ДС.

В інеті знайшов декілька нормативних актів, що стосуються нашої ситуації, а також поради від батьків, що потрапляли в аналогічну халепу, щоправда більшість з них грунтуються на законодавстві РФ. Що ж з’ясувалось?

Дійсно у ст.15 Закону України „Про захист населення від інфекційних хвороб” сказано, що:

Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

Але той же закон говорить, що:

профілактичні щеплення — введення в організм людини медичних імунобіологічних препаратів для створення специфічної несприйнятливості до інфекційних хвороб” (ст.1), та дає перелік цих обов’язкових щеплень:

Профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов’язковими і включаються до календаря щеплень”(ст.12)

Та чи можливо застосовувати цей закон щодо проби Манту? Ні, тому що, у енциклопедичному словнику зазначено, що:

Проба Манту (реакція Манту) – це алергічна діагностична проба з внутрішньо шкіряним введенням туберкуліну (туберкулінодіагностика); застосовується для ранньої діагностики туберкульозу у людини і відбору осіб для імунізації (щеплень від туберкульозу).

Отже, проба Манту і профілактичні щеплення такі ж різні речі як аналіз крові з вени та укол знеболюючого.

Та згодом з’ясувалося, що даремно, тому що у нас в країні існує ще один цікавий закон – ЗУ „Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз”, який і регламентує питання щодо проби Манту:

„туберкулінодіагностика — специфічний діагностичний тест, що проводиться туберкуліном, для своєчасного виявлення інфікованих мікобактеріями туберкульозу та хворих на туберкульоз” (ст.1).

Ст.10. цього закону регламентує порядок здійснення протитуберкульозних заходів під час оформлення дітей та підлітків до навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів:

«Оформлення та прийняття дітей віком до 14 років до навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів здійснюється згідно з вимогами статті 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». Результати туберкулінодіагностики та інших видів обстеження дітей на туберкульоз наводяться у відповідній довідці закладу охорони здоров’я.»

Як бачите, ця стаття не містить жодного слова, про неможливість відвідування ДС дитиною без проби Манту.

Але у ст.8 цього закону сказано, що:

Обов’язковим профілактичним медичним оглядам на туберкульоз підлягають діти віком до 14 років включно — щороку;

Порядок проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів на туберкульоз …, види необхідних лабораторних, інструментальних та інших досліджень, які використовуються під час проведення цих оглядів,… встановлюються Кабінетом Міністрів України.

(Постанова КМУ від 15.02.2006 р. №143 визначає, що:

«4. Під час проведення обов’язкового огляду використовуються такі методи досліджень туберкулінодіагностики — дітей віком до 15 років;«)

«Особи, які ухиляються або без поважних причин у визначений термін не пройшли обов’язковий профілактичний медичний огляд на туберкульоз, відсторонюються від роботи, а неповнолітні, учні та студенти — відсторонюються від відвідування навчальних закладів.»

Отже, ЗУ „Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз” також не вимагає обов’язковість проби Манту при оформленні у ДС, натомість говорить про можливість відсторонення від відвідування ДС у разі не проходження обов’язкового медичного огляду на туберкульоз (читай – проба Манту) без поважних причин. Які ж причини можуть вважатись поважними? Інструкція про застосування туберкулінових проб (Затверджено наказом МОЗ України від 29.07.1996 р. №233) прямо говорить:

«5.12. Протипоказання до туберкулінових проб: шкірні захворювання, гострі та хронічні інфекційні захворювання у період загострення, включаючи реконвалесценцію (не менше 2 місяців після зникнення всіх клінічних симптомів), алергічний стан (ревматизм у гострій і підгострій фазах, бронхіальна астма, ідіосинкразія з вираженими шкірними ознаками, епілепсія).»

Крім того у тій ж інструкції сказано, що:

«5.5. При масовому обстеженні на туберкульоз проба Манту повинна проводитися практично здоровим дітям та підліткам.»

«5.11. … Слід враховувати, що перенесені захворювання і профілактичні щеплення можуть посилювати чи послаблювати чутливість шкіри дитини до туберкуліну. Це ускладнює оцінку реакції і може призвести до неправильного встановлення діагнозу «віражу» або «гіпергергії» і є основною для визначенні переліку протипоказань.»

Озброївшись вищевикладеними нормативними документами і з повною впевненістю у своїй правоті ще раз направились до завідуючої дитячої поліклініку за довідкою у ДС. Але все виявилось марним, вона настояла що Манту, є обов’язковим щепленням, і згідно ст.15 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» дитину у садок пускати не можна. Лагіднішим її тон став після мого прохання дати письмові пояснення у відмові. Мова пішла про те, що питання допуску вирішує тільки головний лікар санепідемстанції і ніхто інший, яка (за словами завідуючої) у день наших чергових відвідин поліклініки була у Хмельницькому саме по питанням проведення проб Манту. На що мною було зауважено, що є ще прокуратура і суд. В результаті нашого візиту ми домовились про зустріч наступного дня та отримали письмове пояснення, де було написано, що питання допуску дитини у ДС має вирішитись наступного дня, після консультацій з головним лікарем санепідемстанції. (Також у цьому пояснені було написано, що остання проба Манту дитині проводилась півтора роки тому, що дитина маленька і при відвідуванні ДС може часто хворіти ГРЗ, а Манту не дозволяється робити протягом 2-х місяців після хвороби – ну просто неземна турбота про здоров’я дитини).

На наступний день зі словами — Хмельницький дозволив, усі необхідні документи завідуючою нам було підписано. При цьому зауважено, що без Манту в садочок нас пускають поки дитина повністю не одужає, потім можна буде написати відмову, яка буде розглядатись у Хмельницькому. Та добавлено, що ми люди розумні і розуміємо, що якщо без Манту в ДС пускають, то без щеплень – ні.

Не знаю, що у дійсності було причиною такого рішення – дозвіл Хмельницького керівництва, чи вивчення нормативних актів тими, хто їх зобов’язаний виконувати, та вирішив і наперед не пускати ситуацію «на самотьок». І перед цим, м’яко кажучи, був не в захваті від нашої медицини, та тепер ще раз переконався, що у медиків, а особливо у керівництва, на першому плані стоїть дотримання графіку щеплень та проб, а не здоров’я наших дітей. Отже ще напередодні прийняття кінцевого рішення почав писати заяви про дотримання законності при проведенні щеплень та проб Манту моїм дітям, які маю намір віддати у садочок та дитячу поліклініку. У даниий час робота триває, якщо її результат когось зацікавить, викладу на загальний розсуд.

PS: Думки, на зразок — нафіга так паритись, якщо можна все купити, прошу залишати поза межами цієї теми.

Spoch

Рубрики: Против вакцинации, Формы отказов
Метки: , , ,  
комментарии4 комментария

4 комментария на «“Обязательны ли прививки и проба Манту для посещения детского сада и школы в Украине”»

 1. Юлия:

  Я сейчас в такой же ситуации — не хочу делать пробу Манту дочке. И вот, сижу читаю нормативные акты. Да, в законах и постановлениях никаких обязывающих норм нету, но если прочесть п.6.1 «Інструкції про застосування туберкулінових проб» N 233 від 29.07.96 (на которую и вы ссылаетесь), так вот что интересное он гласит — З метою раннього виявлення туберкульозу проба Манту з 2 ТО туберкуліну застосовується у всіх вакцинованих дітей з 12-місячного віку та підлітків систематично раз на рік незалежно від попереднього результату. Дітям, нещепленим у період новонародження за медичними протипоказаннями, проба Манту проводиться двічі на рік, починаючи з 6-місячного віку до проведення дитині щеплення проти туберкульозу. Изменений в эту инструкцию с момента ее издания не вносилось, и на сегодняшний день она является действующей. Не знаю почему вы этот пункт не дочитали, и тем более не укладывается в голове почему медработники про это не сказали… Понимаю, что для вас этот вопрос давно уже не актуален. Но на данный момент мне разумного ответа те же медработники не дали. Вот и рою нормативы чтоб найти что то более новое чем 1996 год и чтоб было написано подходящее для меня ))

  [Ответить]

 2. Наталя:

  Велике спасибі за статтю. Маю аналогічну ситуацію, але в школі. В садочок ми не ходили, то ж хворіємо пострійно вже другий рік у школі. І що саме цікаве: коли весна-осінь і майже 60% в класі хворих — починають робити пробу МАНТУ, а влітку скільки не приходила в поліклінніку-вакцини не було… Як тут бути? А лікар дільнича каже-«МАНТУ можна робити навіть з температурою…а соплі, кашель та перенесенна ангіна з антібіотиком тиждень потому — це не є протипоказанням»… ЯК НА ТАКЕ РЕАГУВАТИ? Хочеться КРИЧАТИ!!!!

  [Ответить]

 3. Есения:

  а в школу пустили без пробы?

  [Ответить]

 4. Есения:

  Спасибо за детальную информацию! А на данном этапе у Вас что-то изменились? Сделали пробу или отказались? Если отказались — в садик пускают?

  [Ответить]

Добавить комментарий